חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

המעבדה לאנדוקרינולוגיה מולקולרית

צוות המעבדה לאנדוקרינולוגיה מולקולרית לוקח חלק חשוב במחקר המתקדם המתקיים במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר. הצוות המיומן מבצע אנליזה גנטית במספר רב של גנים המעורבים בתהליך הגדילה ובגנים המעורבים בסוכרת תורשתית


המעבדה לאנדוקרינולוגיה מולקולרית היא נדבך חשוב במחקר הענף המתקיים במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת. צוות המעבדה משתתף במחקרים הקליניים ומתמחה בחקר הגורמים המולקולריים למחלות הורמונליות בתקופת הילדות.

 

המחקר הגנטי במעבדה

  • גדילה לגובה - צוות המעבד מבצע אנליזה גנטית במספר רב של גנים המעורבים בתהליך הגדילה. דגש מיוחד ניתן באנליזות בגנים המעורבים בבקרה ובפיקוח על ייצור והפרשת הורמון הגדילה, ובהורמונים נוספים המופרשים מבלוטת ההיפופיזה. 

  • אנליזה גנטית של גנים המעורבים בסוכרת תורשתית מסוג MODY - עד היום התגלו שמונה גנים המעורבים במחלה וצוות המעבדה מחפש מוטציות בגנים אלה בקרב חולים עם סוכרת משפחתית, שמקורה אינו במחלה אוטואימונית (כמו סוכרת נעורים).

  • התבגרות מינית מוקדמת או מאוחרת - מחקר קליני שנערך במכון בשנים האחרונות הראה כי זמן ההתבגרות המינית מוכתב בצורה תורשתית ועל כן אנו מחפשים את הגן/גנים האחראים לתחילת התהליך.

נוסף למחקר הגנטי, צוות המעבדה עוסק במחקר בסיסי רב היקף בשיטות מולקולריות מתקדמות בלוחיות גדילה, אותו חלק סחוסי קטן הנמצא בקצוות העצמות הארוכות והאחראי להתארכות העצמות והגוף כולו. החוקרים מבקשים לברר מהם הגורמים האחראים לגדילה תקינה, מהם הגורמים המתווכים את השפעת המזון על הגדילה והאם ניתן להשתמש בידע זה כדי לטפל בילדים נמוכי קומה מסיבה לא ידועה.

מחקר בסיסי נוסף המתקיים במעבדה מבוסס על מערכת של גידול עצמות בתרבית. מערכת זו מאפשרת לנו לחפש גורמי גדילה חדשים, אשר יאפשרו טיפול מתאים יותר לילדים נמוכי קומה, אשר רמות הורמון הגדילה שלהם תקינות. בילדים אלה טיפול בהורמון גדילה הוא יקר מאוד ולעיתים גם לא יעיל. שימוש במערכת זו של עצמות מנותקות מאפשר לבחון השפעה ישירה של גורמי גידול, ללא צורך בניסויים קלינים או ניסויים בבעלי חיים.

 

עבור לתוכן העמוד