חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מרכז פיינברג לחקר הילד

מרכז פיינברג לחקר הילד פועל לקידום המחקר בפסיכיאטריה של ילדים ונוער במסגרת המחלקה לרפואה פסיכולוגית. המרכז הוקם בתרומתה של משפחת פיינברג והוא משמש כבית לסטודנטים לתואר שני ושלישי, אשר קיבלו את התואר שלהם על סמך מחקרים שערכו במסגרת המרכז

מרכז פיינברג לחקר הילד נוסד הודות לתרומתה של משפחת פיינברג, כדי לקדם את המחקר בתחומים שונים ומגוונים בפסיכיאטריה של ילדים ונוער. במסגרת המרכז פועלים שני מכונים: המכון לחקר האובדנות על שם דנוטה וג'רזי וסרמן מסטוקהולם והמכון לחקר תסמונת טורט על שם מטה והרי פרוינד.

תחת כנפי מרכז פיינברג מתקיימים גם מחקרים עצמאיים ומחקרים המתבססים על שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות ומכוני מחקר נוספים בארץ ובהם: אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה, מכון ויצמן למדע, המרכז הבינתחומי הרצליה והמרכז האקדמי רופין. חוקרי המרכז גם משתפים פעולה עם חוקרים במוסדות מחקר בחו"ל ובהם: אוניברסיטת פיטסבורג, אוניברסיטת קולומביה, אוניברסיטת קורנל ואוניברסיטת ייל בארה"ב; מכון קרולינסקה בשבדיה ואוניברסיטת היידלברג בגרמניה.

מרכז פיינברג הוקם בשנת 2000 מעיזבונו של אברהם פיינברג, לזכר אשתו ליליאן ובנם פרופ' ריצ'רד פיינברג, שהיה מנהל המחלקה לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר בקולג' אלברט איינשטיין לרפואה בניו יורק. עוד קודם לכן, ביוני 1998, תרם פיינברג למחלקה לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר במרכז שניידר. נוסף לכך הרים תרומה קבועה לכנס השנתי ע"ש ריצ'רד פיינברג. ג'ודי פיינברג, אחותו של פרופ' ריצ'רד פיינברג, ממשיכה לשמר את תרומת המשפחה למרכז.

תחומי המחקר
דיכאון ואובדנות בילדים
- המכון קיבל הכרה כמרכז למופת מארגון הבריאות העולמי. המרכז היה שותף בשני מחקרים אירופאים רחבי היקף:
The Sayle research project שחקר מניעת התאבדות בבתי ספר ו־We stay שחקר את הקשר בין נשירה מלימודים להתאבדות. 

תסמונת טורט - המרכז ייצג את ישראל במחקר אירופי נרחב שחקר את החלק האימונולוגי של טיקים ברחבי אירופה. 

מוקדי מחקר נוספים: חרדה, פסיכולוגיה רפואית, הפרעות אכילה ואפידמיולוגיה של בריאות הנפש בקרב אוכלוסייה ישראלית ככלל ובקרב המגזר הערבי בפרט. המרכז שיתף פעולה עם ממשלת איטליה בפרויקט גדול לשיפור מצב בריאות הנפש במגזר הערבי שנקרא  ERICE.

בשנים האחרונות קיבל המרכז מענקי מחקר מגופים שונים:
- מענק מהאיחוד האירופי בנושאי התאבדות, נשירה מלימודים וטיקים.
- מענק מאיגוד סוכני הביטוח בישראל בנושא זעזוע מוח.
- מענק מאוניברסיטת תל אביב בנושא דיכאון.

סטודנטים לתואר שני ושלישי
מרכז פיינברג לחקר הילד שימש כבית לסטודנטים לתואר שני ושלישי, אשר קיבלו את התואר שלהם על סמך מחקר שערכו במסגרת המרכז:

  • אוניברסיטת בר אילן
    ד"ר דנה פלדמן שדה, ד"ר מירב ברנע, ד"ר שירה ברזילי, ד"ר אביגל שניר, ד"ר קרן טל, אורלי נשיץ, שלומית ביטון, אסף יניב, ד"ר שרונה שמואל, נופר פרץ, לירון גרינברג, ד"ר ליאת חרובי קטלן, ד"ר מעיין שורר, ד"ר ליאת אפל, מורן ליבר, ד"ר נוגה אושרי, ד"ר איילת פלוס

  • אוניברסיטת תל אביב
    מירה לויס פרנק, ראידה נעים, אלה גב, ד"ר מיטל גרימלנד, דפנה רורמן, אירית שור ספיר, יעל צ'רניחובסקי, רוני גור לוי

  • מכון ויצמן למדע
    ד"ר מאיה אמיתי

 

עבור לתוכן העמוד