חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

תסביב האשך: מצב חירום שמחייב טיפול מהיר

בחודשים האחרונים חלה עליה ניכרת במצבי תסביב אשך בילדים, שחלקם אף הסתיימו בצורך להסיר את האשך. "ככל שהאבחון והניתוח יתבצעו מהר יותר, כך יקטן הסיכון לפגיעה לא הפיכה באשך שתצריך את הסרתו" מסביר ד"ר דוד בן מאיר, מנהל היחידה לאורולוגיית במרכז שניידר
פורסם: 15.06.14 | עודכן: 04.05.21מדי שנה מספר ילדים נאלצים לעבור ניתוח להסרת אשך בשל תסביב האשך (Testicular Torsion) - מצב חריף בשק האשכים. תסביב האשך הינו מצב בו האשך מסתובב סביב עצמו וכתוצאה מכך, נגרמת חסימה בכלי הדם של האשך, המאבד את חיותו ומתנוון.

תפקיד האשכים הוא להפריש את הורמון המין הזכרי טסטוסטרון ולייצר תאי זרע. האשכים נוצרים בבטן, ואצל רוב העוברים ממין זכר הם יורדים לשק האשכים בשליש האחרון של ההיריון. האשך מחובר לחבל הזרע, הכולל בתוכו עורק וורידים וכן את הצינור שמוביל את תאי הזרע מהאשך ומתחבר לשלפוחיות הזרע, שמובילות לשופכה.

האם מדובר בתופעה נפוצה בילדים?
תסביב האשך יכול לקרות בכל גיל, אך מצב זה שכיח בעיקר בילדים בגיל ההתבגרות. שכיחות תופעה זו היא 1 ל־ 4,000 בנים.

מהן הסיבות לתסביב האשך?
לא ברור בדיוק מה גורם לתסביב האשך. ההשערות הן שבחלק מהמקרים הסיבה היא התרחבות יתר של המעטפת המתחברת לאשך ובתוכה חבל הזרע אשר הינה רחבה מדי. גם חבלה לאשך או אשך טמיר, לעיתים נדירות עלולים להוות גורם סיכון לתסביב האשך.

מהם הסימפטומים לתסביב האשך?
התסמינים (סימפטומים) האופייניים לתסביב האשך הם:

•  כאב פתאומי ועוצמתי באשך, שיכול להקרין לאזור המפשעה או לבטן
•  הימצאות האשך במיקום גבוה בשק האשכים
•  נפיחות, אודם ורגישות של שק האשכים
• בחילות והקאות

האם מדובר במצב חירום?
הטיפול בתסביב אשך חייב להתבצע מוקדם ככל האפשר וככל שהאבחנה תתבצע מוקדם יותר, כך יגדל הסיכוי להציל את האשך. במקרים רבים, הילד נמנע מלספר להורים על הכאב במפשעה מפני שהוא מתבייש. במקרים אחרים הילד מדווח על כאב בטן ולא על כאב באשך. לעיתים ההורים ממתינים שהכאב יעבור מעצמו, בלי לדעת שמדובר במצב חירום רפואי.

מה צריך לעשות כאשר הילד מדווח על כאב באשכים?
עם הופעת כאב אשכים פתאומי, הנמשך מעבר לחצי שעה, יש לפנות לרופא ילדים או לחדר מיון. מבדק שערכו אנשי צוות היחידה לאורולוגיה והמחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר, מצא כי זמן ההגעה הממוצע להגעה לבית החולים ממועד הדיווח על כאבים הוא 30 שעות. עוד מצא המבדק כי יותר מ־90 אחוזים מההורים כלל לא מכירים את תופעת תסביב האשך. ההורים אשר היו מודעים לתופעה, עוסקים במקצועות הרפואה או הסיעוד או קראו על תופעה זו באינטרנט.

איך הרופא מאבחן תסביב אשך?
הרופא במחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר יבדוק את המרקם ותנוחת האשך וכן את הימצאותו או היעדרתו של הרפלקס הקרמסטרי. מדובר ברפלקס המופק על ידי גירוי החלק העליון והפנימי של הירך ומוביל להתכווצות של שק האשכים ולתנועה של האשך. היעדר רפלקס קרמסטרי יכול להעיד על תסביב אשך. בדיקת אולטרסאונד יכולה לאושש או לפסול מצב של תסביב אשך, אך מהימנותה אינה מוחלטת ובכל מקרה של חשד לתסביב אשך, הילד או הנער יילקחו לחדר ניתוח לחקירה כירורגית של האשך.

איך מטפלים בתסביב אשך?
הטיפול בתסביב אשך הינו בניתוח בהרדמה מלאה, המבוצע על ידי אורולוג ילדים. במהלך הניתוח חושפים את האשך דרך חתך בשק האשכים, משחררים את הסיבוב של חבל הזרע ומקבעים את האשך לשק האשכים. באם נמצא אשך שאינו ויאבילי ("חי"), הוא יוסר. במקרה של תסביב אשך יש לקבע את האשך הנגדי כדי למנוע תסביב אפשרי גם בו.

האם במקרה של הסרת אשך נפגעת גם הפוריות?
הסרה של אשך בודד, המותירה אשך שני תקין, לרוב לא תגרום לפגיעה בפוריות באם האשך שנותר הינו תקין.ד"ר דוד בן מאיר הוא מנהל היחידה לאורולוגיית ילדים במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד