חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

סמכות הורית בגישת הסמכות החדשה

הצוות מתמחה בחיזוק הסמכות ההורית וביצירת השפעה ושליטה ביחסים בין הורים לילדים. התוכנית הטיפולית מיועדת להורים לילדים בגילאי 6 עד 18, שמרגישים חוסר אונים בהתמודדותם מול התנהגותו של הילד. תוכנית הייעוץ היא קצרת טווח, אינטנסיבית וכוללת פגישות שבועיות וייעוץ טלפוני קבוע להורים, כדי ליישם את הקו הטיפולי בזמן אמת

ההקצנה בהתנהגותם של ילדים ובני נוער הובילה להכרה בחשיבותה של סמכות הורית וחינוכית ובצורך לבנות מחדש סמכות זו. בניגוד לעבר, ההורים והמחנכים אינם מעוניינים, ובצדק, בקיומה של סמכות הנשענת על יראה ופחד, אשר דורשת ציות עיוור של הילד. וכך, מצד אחד קיימת הכרה והסכמה בציבור הרחב בנוגע לחשיבות בניית סמכות הורית, אולם מהצד האחר קשה לממש את אותה סמכות ובד בבד לשמור על ערכים של חופש בחירה, חינוך לאוטונומיה ופלורליזם תרבותי.

האינטנסיביות הנדרשת מהורים, הצורך לווסת בין הצרכים האישיים, המקצועיים והמשפחתיים, כמו גם הבדידות היחסית של המשפחה הגרעינית, שוחקים לא פעם את סמכותם של ההורים ויכולתם לפעול ולהגיב באופן יעיל להתנהגות ילדיהם. צוות המרפאה פיתח טכניקות טיפוליות לבנייתה של סמכות הורית חדשה, אשר נשענת על ההכרה בשחיקה ביכולתם של הורים להתמודד עם תפקידם. מתן כלים יעילים להורים יוביל לשיפור מערכות היחסים בבית ולשיפור בהתנהגות הילד.

תוכנית הטיפולים
הייעוץ ניתן להורים בלבד, ללא צורך בשיתוף הילד, והוא נועד לסייע להורים להתמודד בין היתר עם בעיות התנהגות ואלימות של ילדים, סירוב ללכת לבית הספר, מריבות  ואירועים אלימים בין אחים, שימוש יתר במחשב והתנהלות בריונית רשתות החברתיות באינטרנט.

המרפאה מציעה תוכנית טיפול קצרת טווח ואינטנסיבית, וזאת בנוסף לפגישות השבועיות. התוכנית כוללת גם ייעוץ קבוע בטלפון.
שירות זה אינו נמצא בסל הבריאות וכרוך בתשלום.

פגישת הערכה הראשונה מתקיימת עם מנהל המרפאה או סגניתו ובה מגדירים את מטרות ומסלול הטיפול. המטרות המוצבות במסגרת הטיפול הן ריאליות, מיידיות וממוקדות. הטיפול מתמקד בצמצום ההתנהגויות הבעייתיות, וביצירת אקלים משפחתי המאפשר הידברות, נוכחות הורית וניהול חיים תקינים. 

צוות המטפלים כולל פסיכולוגים מוסמכים ותומכים בטלפון שעברו הכשרה מיוחדת. מטרת השיחות המתקיימות פעמיים בשבוע בטלפון, היא להעניק תמיכה ולעזור להורים ליישם את הקו הטיפולי בזמן אמת. משך הטיפול הוא ארבעה עד עשרה מפגשים.

ימי פעילות ושעות פעילות
פגישה להערכה ראשונה תתקיים בשעות הבוקר, בימי שני או חמישי
פגישות ההמשך יתקיימו בשאר ימי השבוע החל משעות אחר הצהריים ועד הערב, או בימי שישי בבוקר

יצירת קשר

טלפון לזימון תור: 03-9253186, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 14:00
דואר אלקטרוני

ניתן להתייעץ עם צוות המרפאה בפורום תמיכה והדרכה להורים. פורום זה פתוח לכלל ההורים אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.
הזמנה לכנס עם תוכנית היום


הכשרות וכנסים מקצועיים
מודל ׳הסמכות החדשה׳ שפותח בשיתוף פעולה בין צוות המרפאה לפרופ׳ חיים עומר מאוניברסיטת תל אביב צובר תאוצה כמודל טיפולי נפוץ להורים ואנשי חינוך גם באירופה. בשנים האחרונות מוביל צוות המרפאה תהליך מתמשך של הטמעת המודל הטיפולי בקרב מספר גופים אירופיים העוסקים בטיפול בילדים. צוות  מהמרפאה מגיע פעמים אחדות בשנה לדנמרק, גרמניה, הולנד, בלגיה ושווייץ ומקיים שם הדרכות וסדנאות בנושא סמכות הורית וחינוכית. הליווי המקצועי מתקיים גם בהדרכות בסקייפ, בפורומים אינטרנטיים ובאימייל, וכן באמצעות כתיבה משותפת של נהלי עבודה עבור העמיתים בחו"ל.  

כדי לקדם את עקרונות מודל הסמכות החדשה בקרב אנשי המקצועות הטיפוליים בארץ צוות המרפאה מקיים הכשרות למטפלים המעוניינים ללמוד גישה טיפולית זו. בנוסף, מתקיימים במרכז שניידר כנסים מקצועיים תחת הכותרת "משיקום הסמכות ההורית לבניית סמכות חדשה". כנסים אלו נועדו למטפלים, מחנכים ואנשי מקצוע המעוניינים להרחיב את ידיעותיהם בנוגע להדרכות הורים ולפיתוחים מקצועיים הקשורים לעקרונות הגישה הטיפולית הייחודית במרפאה.


מנהל

עידן עמיאל
פסיכולוג קליני

סגנית מנהל
גלית זיגמן
פסיכולוגית קלינית

הצוות שלנו:


טל מימון
עובד סוציאלי 

יפעת פולק-כהן
עובדת סוציאלית


לירן ילין
פסיכולוג


עינב ימין
פסיכולוגית
תומכי הטיפול
תומכי הטיפול הם חלק אינטגרלי ומשמעותי מצוות המרפאה. התומכים עברו הכשרה אינטנסיבית במסגרת המרפאה והם נותנים שירות בטלפון. במהלך הטיפול ההורים מצויים בקשר טלפוני דו שבועי עם התומך, המלווה אותם גם במפגשים הטיפוליים.

עבור לתוכן העמוד